
Nemoguće je zamisliti bilo kakvu veću proslavu u Srbiji, a da se na trpezi ne nađe ruska salata. Omiljena je među svim generacijama, nezaobilazna na slavama, Novoj godini i rođendanima. Ipak, malo ko zna da je ruska salata koju mi poznajemo zapravo daleko od originalnog recepta.
Njeno pravo ime u Rusiji je Olivije salata, a ime je dobila po francuskom kuvaru Lusijenu Olivijeu, koji je krajem 19. veka držao ekskluzivan restoran u Moskvi. Njegova verzija bila je znatno luksuznija i razlikovala se od današnje varijante koju poznajemo.
Kako izgleda prava ruska salata?
Danas se u Rusiji ova salata priprema nešto jednostavnije, ali i dalje uključuje sastojke koji su kod nas manje poznati u ovom jelu. Ključni sastojci originalne Olivije salate su kaperse, crveni kavijar, mirođija i povrće poput krompira i graška.
Zanimljivo je da Rusi često kombinuju ovu salatu sa još jednom tradicionalnom zakuskom – vinegret salatom, koja sadrži slično povrće, ali bez majoneza. Na ruskim proslavama nezaobilazna je i salata sa haringom, budući da su ribe, a naročito haringa, izuzetno popularne u ruskoj kuhinji. Uz sve to, tradicionalno se služe i mandarine, jer su simbol praznične sezone u Rusiji.
Sastojci originalne ruske (Olivije) salate:
- Kuvani krompir
- Kuvana šargarepa
- Kačkavalj
- Krupni kikiriki
- Zeleni grašak
- Kuvana jaja
- Koren celera
- Crni luk
- Kuvana piletina
- Jabuka i tikvica – posoljene, pobiberene i premazane senfom
- Majonez
Ova kombinacija daje potpuno drugačiji ukus od onoga na koji smo navikli, ali je i dalje sočna i bogata salata, savršena za svečane prilike.
Ako želite da probate nešto bliže autentičnom receptu, sledeći put kada budete pravili rusku salatu, dodajte malo kiselkastog ukusa pomoću senfa i jabuka, a umesto standardne šunke koristite kuvanu piletinu.
Na taj način ćete se bar delimično približiti originalnom receptu, koji je nekada krasio stolove bogatih Moskovljana.